Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Přečíst si víc.
Odběr newsletteru

Akvárium s rejnoky a arowanou

Rozhodli jste se pro akvárium s unikátními rybami? Rádi byste ho měli na zajímavém místě? Mělo by korespondovat s prostředím a zároveň být výrazným doplňkem? Všechny tyto požadavky jsme realizovali v jednom z našich posledních projektů.

REALIZACE              

Zákazník u nás poptával stavbu akvária již při běžném provozu svého domu, tudíž nebylo možné řešit prostor ještě při výstavbě novostavby. Jako místo pro akvárium jsme společně vybrali předěl mezi obývací částí domu a vnitřním bazénem.

Samozřejmě bylo však nutné udělat několik stavebních úprav jako například vybourat původní okno, prostor rozšířit, podložit atypickým stojanem, abychom se vyhnuli rozvodu topení. Zároveň bylo nutné utěsnit prostor, abychom zamezili průniku zápachu z chlorované bazénové vody do dalších místností. Díky úpravám tak akvárium ladí s vodou v bazénu a zároveň příjemně doplňuje obývací pokoj ze strany druhé. Další výhodou řešení je, že průhledem v akváriu je také možné sledovat dění u bazénu, což jistě ocení každý rodič. 

VÝBĚR RYB

Ústředním bodem, jenž ovlivňoval vnitřní vybavení průhledového akvária, byl výběr ryb pro akvárium. Zákazník se rozhodl pro raritní sladkovodní rejnoky importované z Brazilie. Jednalo se o druh Potamotrygon leopoldi varianta "Black Diamond". Tito rejnoci jsou nároční nejen na kvalitní filtraci vody, ale také potřebují dostatek prostoru na písčitém dnu, do kterého se občas potřebují zahrabat tak, že jim z písku koukají pouze oči.

Po měsíčním provozu filtrace bylo možné do akvária dopravit brazilské rejnoky. Začátky jejich pobytu v akváriu však nebyli bez komplikací. Jelikož rejnoci mají na konci svého ocasu jedový trn, manipulace s nimi musí probíhat ve vší opatrnosti. Nemilou skutečností byl fakt, že jeden z rejnoků si nechtěl přivyknout na nabízené krmení. Citlivé vnímání majitelky, která ho svou trpělivostí naučila na mražené krevety, ho opět dostalo do kondice a dorostl i své další dva spoluobyvatele. Další komplikace nastala, když rejnoci začali během svého růstu stresovat další obyvatele akvária, terčovce. Což se po čase upravilo a ryby se spolu sžily.                 

Po delším uvažování a hledání vhodné alternativy jsme nakonec doplnili akvárium o opravdovou perlu akvaristiky. Zlatou arowanu, druh zapsaný v Červené knize ohrožených zvířat. Tyto ryby se chovají pouze v Asii a jsou  symbolem štěstí a bohatství. Každá narozená ryba se ve svých 10 centimetrech čipuje a nese si dále po světě svůj pas / CITES dokumenty/. Pozorování pohybu a reakcí těchto ryb je však přímo skvostné a nadchne snad každého. Také cena těchto ryb vypovídá o jejich unikátnosti. Při naší akvarijní cestě po Japonsku nám byly nabízeny formy zlatých arowan i v řádech několika set tisíc.                                                                                                                   

PRŮHLEDOVÉ AKVÁRIUM        

Opláštění - strana z obývacího pokoje byla vytvořena do čistých linií a bez možnosti vstupu. Přístup do akvária je ze strany od bazénu, odkud také probíhá údržba akvária. Pro tuto stranu jsme zvolili opláštění z lesklého materiálu Senosan, kde je barva nanášena na MDF nástřikovým počítačem v několika vrstvách. Materiál se tak při styku s vodou nepoškozuje a vypadá velice elegantně.               

Lepení - akvárium bylo lepeno transparentním lepidlem, což proběhlo již v naší v dílně, a to z čirého a ušlechtilého skla Optiwhite aquarium. Toto sklo dodá, oproti běžnému floatovému sklu, celému akváriu patřičný punc elegance.

Filtrace – zvolili jsme přepadovou s mechanickou předfiltrací a biologickou částí naší výroby a testování. 

Osvětlení – vybrali jsme moderní LED systém nastavený přes počítač do automatického režimu postupného rozjasňování a imitací měsíčního cyklu.

Automatická výměna vody v akváriu je řízena automatem s elektromagnetickým ventilem.

 

 

Zpět na seznam projektů